ALFA RPAR K1100CK2B Sample and Hold
11002 K1100CK2B K1100CK2B ALFA RPAR
K1100CK2B AS1100CK2 1100CK 1100CK2 K1100CK2 sample hold
ALFA RPAR K1100CK2B Sample and Hold (TO5-8)
Loading product data...
The ALFA RPAR K1100CK2 is a monolithic
sample-and-hold (SHA) circuit. Controlled by a logic signal,
this device stores the instantaneous values of the input signal and for a
certain time, maintains a constant DC voltage at the output
with a high accuracy. The wide bandwidth allows the K1100CK2 to be included
inside the feedback loop of 1 MHz op amps without having
stability problems. Input impedance of 10
10Ω allows high
source impedances to be used without degrading accuracy.
The overall design ensures no feedthrough from input to
output in the hold mode, even for input signals equal to the
supply voltages. Logic inputs on the K1100K2 are fully
differential with low input current, allowing for direct
connection to TTL, PMOS, and CMOS. Differential threshold
is 1.4 V. The 1100CK2 will operate from ±5V to ±15V
supplies.
The K1100CK2 OUTPUT tracks the INPUT signal by
charging and discharging the hold capacitor (CH). The
OUTPUT can be held at any given time by pulling the LOGIC
input low relative to the LOGIC REFERENCE voltage and
resume sampling when LOGIC returns high. Additionally, the
OFFSET pin can be used to zero the offset voltage present
at the INPUT.
Features
- Supply voltages ±15V (B suffix),
- Less than 7 µsec sampling time with an error of 0.1% at CH = 1000 pF